W dniu 16 maja 2026 r. o godzinie 11.00 w Muzeum Śremskim w Śremie, organizatorzy konkursu: Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brodnicy oraz Muzeum Śremskie przeprowadzili finał XI edycji wojewódzkiego konkursu wiedzy o gen. Józefie Rufinie Wybickim i polskich symbolach narodowych. Konkurs był realizowany w ramach inicjatywy „Wybicki-REAKTYWACJA XII”. Honorowy patronat nad konkursem sprawował Wielkopolski Kurator Oświaty w Poznaniu.
Udział w finale konkursu wzięło łącznie 34 uczestników, w tym ze: szkół podstawowych kl. IV-VI – 9 osób, szkół podstawowych kl. VII-VIII – 17 osób oraz szkół ponadpodstawowych – 8 osób.
Pierwsze trzy miejsca spośród szkół podstawowych kl. IV-VI zajęli:
I. Feliks Jurczyński – Szkoła Podstawowa im. R.W. Berwińskiego w Zaniemyślu – 31/45 pkt.
II. Julia Binkowska – Szkoła Podstawowa im. ks. ABP A. Baraniaka w Mchach – 29/45 pkt.
III. Maja Szlachetka – Szkoła Podstawowa w Stęszewie – 27/45 pkt.
W kategorii szkół podstawowych kl. VII-VIII zajęli:
I. Aleksandra Szlachetka – Szkoła Podstawowa w Stęszewie – 28/30 pkt.
II. Konrad Piecuch – Szkoła Podstawowa im. R.W. Berwińskiego w Zaniemyślu 27/30
III Emilia Jankowiak – Szkoła Podstawowa im. J. Kusocińskiego w Dolsku – 21/30 pkt.
Pierwsze trzy miejsca spośród szkół ponadpodstawowych zajęli:
I. Agata Jurga – Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Wybickiego w Śremie – 20/26 pkt.
II. Michał Hyży – Zespół Szkół Ekonomicznych im. C. Ratajskiego w Śremie – 19/26 pkt.
III. Władysław Bugała – Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Wybickiego w Śremie – 15/26 pkt.
Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i udział w konkursie oraz rodzicom i opiekunom szkolnym za pomoc w przygotowaniu ich do konkursu.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a w szczególności zwycięzcom, którzy dyplomy i nagrody otrzymają w dniu 10 października 2026 r. w Brodnicy podczas imprezy upamiętniającej 100. rocznicę wprowadzenia Mazurka Dąbrowskiego – jako hymnu narodowego do szkół pt.: „Z Mazurkiem u Wybickiego”.
Zachęcamy również do udziału w XII edycji konkursu w 2027 r.!!!